Zihni İyi tutmanın 7 önerisi


Fiziksel Olalım Çalışmalar düzenli egzersiz yapanların daha düşük bir bunama riski taşıyabileceğini ve hatta beyin dokusunun hafızanın oluşumu için hayati önem taşıyan hipokampüste yeni nöronlar oluşturabileceğini gösteriyor. Beynini ve bedenini formda tutmak için süper bir sporcu olmana gerek yok. Hafif egzersiz bile beyninizin keskin kalmasına yardımcı olabilir. Yani, hadi devam edelim!

Tabağını temizle. Doğru gıdaları yemek, vücudunuzun yanı sıra zihninizde de olumlu bir etkiye sahip olabilir. Çoğu yağlar sağlığı olumsuz yönde etkilerken, balıklarda yaygın olarak bulunan Omega-3 yağ asitlerinin beyin fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Diğer B vitaminleri de kişinin zihinsel performansını ve ruh halini geliştirebilirken, genellikle yumurtalarda bulunan bir B vitamininin kolinin hafızayı güçlendirdiğini ve yorgunluğu en aza indirdiğini düşünmektedir.

Aklın Oyunda Olsun. Alzheimer ve demans gibi hastalıklardaki istikrarlı artışla birlikte beyin sporu programları pazarı büyümeye devam ediyor. Araştırma, bu aktivitelerin beyni bilişsel işlevi iyileştirecek ve yaşlanmanın beyindeki etkilerini azaltacak şekilde uyarabileceğini kanıtlamaktadır. Beş ana bilişsel beyin fonksiyonunu HAPPYneuron'un beyin jimnastiği oyunlarıyla çapraz eğitmeye dikkat edin. Bu oyunlar bilimsel tabanlı, eğlenceli ve zorlu. En önemli bilişsel işlevleri eğitmenize yardımcı olacaklar, böylece aklınızdan en iyi şekilde faydalanabilirsiniz.

Hay De! Uykusuzluğun dolgunluk ve az miktarda bir konsantrasyonla sonuçlanabileceğini biliyoruz, ancak uykuda da bellek konsolidasyonu için gerekli olduğunu biliyor muydunuz? Bir Princeton araştırma ekibi, sıçanlarla yaptıkları çalışmada, uyku eksikliğinin, hatıraların şekillenmesinde yer alan bir beyin bölgesi olan hayvanların hipokampüsünü etkilediğini buldu. Ortalama yetişkin, bir gecede 7-8 saat uyku ile en iyi şekilde çalışır, bu yüzden biraz dikkat edin ve bazı anılarınızı yapın!

Konuşma Yapın Arkadaşlarınızla sosyalleşmek için harcadığınız zaman, yaşlandıkça beyninizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilir. AARP'ye göre, 116.000'den fazla katılımcının yer aldığı büyük bir halk sağlığı araştırması, güçlü ilişkilere sahip kişilerin zihinsel gerilemeden daha az olduğunu ve fiziksel sınırlamalar olmaksızın daha aktif ve acı çekmeyen yaşamlar yaşadıklarını ortaya koymuştur. Bu, yaşlandıkça ve yalnız zaman geçirme olasılığımız arttıkça düşünülmesi özellikle önemlidir. Kahve ile sohbet etmek veya bir klübe katılmak, hayatı biraz daha eğlenceli hale getirebilir ve biraz daha uzun sürebilir.

Müziği Hisset Müzik, zihni uyandırırken dinleyicilerin daha rahat hissetmesini sağlayarak kişinin beyninin gücünü artırabilir. Bir hikayeyi dinlemek gibi, benzer aktiviteler de aynı etkiye sahip olabilir. Müzik dersleri almak aynı zamanda yaşınızı veya önceki deneyimlerinizi ne olursa olsun zihninizi aktif tutmak için harika bir yoldur.

Pozitif Düşün. Pozitif düşünce, uzun vadede daha iyi beyin sağlığına bağlanmıştır ve bilgi işleme yeteneğiniz üzerinde de faydalı bir etkiye sahip olabilir. 2007 yılında yapılan bir çalışmada, sıklıkla pozitif duygular yaşayan kişilerin hafif bilişsel bozukluk geliştirme olasılığı% 60 daha düşükken, ayrı bir çalışmanın daha düşük seviyelerde kronik stres skoru olan yaşlı erişkinlerin bellek testlerinde daha iyi olduğu bulunmuştur.


Close
Giriş Yap

E-Postanızı Giriniz:

LoadingLütfen Bekleyiniz... Yükleniyor...
Kapat Log in
Şifremi Unuttum

Lütfen e-posta adresinizi giriniz
Giriş bilgilerinizi e-postanıza gönderilecektir.

LoadingVeri Kaydediliyor...
<< Geri
Kapat
Giriş

Şifrenizi kaybettiniz gibi görünüyor ne yapmak istersiniz

Kapat
Free Registration

Try HAPPYneuron program and benefit from your coupon: OFFER18.

Type the characters you see in the picture below.

Reload security image
Captcha image
By clicking "Get Started" below you agree to HAPPYneuron's terms of use.
Terms of Use
Kapatın
Haber Listesine Kayıt Olun

Haber Listemize kayıt olun

Son bilgileri ücretsiz almak için kayıt olun