Beyin Eğitiminin Verimliliği


Biraz fizyoloji yapalım - Beyin eğitiminin temel özelliklerini biliyor musunuz?

Bilimsel kanıtlar, giderek artan ölçüde, zihinsel ve fiziksel olarak yaşamlarımıza uyum sağlama olasılığını önemli ölçüde artırabileceğimizi anlatmaktadır.
Fiziksel egzersiz, iyi beslenme, başkalarıyla sosyal bağlantı ve zihinsel uyarım, beynimizin keskin ve çevik kalmasını sağlamada önemli rol oynar.

Beyninizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olacak birkaç fizyolojik mekanizma vardır:
  • 1. Uyarılmış ve bu nedenle aktif nöronlar daha fazla oksijen ve besleyici elementler alırlar.
  • 2. Nöral stimülasyon, sinapslar arasındaki bağlantı sayısını artırır.
  • 3. Nöronlarınızı aktif tutmak, yeni olanları üretmenin yanı sıra bunları geliştirmenin ve hayatta kalmalarına yardımcı olmanın anahtarıdır.
  • 4. Yetişkin hayatta bile, nöronlar kök hücrelerle yeniden canlanabilir.

Başka bir deyişle, karmaşık zihinsel aktivite, bilişsel ve beyin rezervleri oluşturarak beynin korunmasına yardımcı olabilir. Bu rezervler, nöron ve sinaptik bağlantılardaki artışı temsil etmektedir (şimdiye kadar inandığımızın aksine, her yaşta yeni nöronlar üretilebilir). Ayrıca, bu rezerv aynı zamanda bir kişinin performanslarını diğer beyin bölgelerini arayarak veya yeni bilişsel stratejileri benimseyerek optimize etmeyi sağlayan nöral plastisitenin aktif bir sürecini de temsil etmektedir.

Böylece güçlendirilmiş, sinir ağımızın yaşlanma veya nörodejeneratif hastalıkların etkileriyle yüzleşme kapasitesini arttırıyoruz.

Son 25 yılda, tıp fakülteleri ve tüm dünyadaki üniversitelere bağlı bilim adamları ve doktorlar, bazı insanların neden keskin kaldığını ve neden ve diğer insanların neden bu kadar uzun sürmediğini anlamak için büyük insan gruplarını izledi ve test etti. hayatlarının Sonuç olarak, şimdi "bilişsel yedek" adı verilen bir alanda önemli bir bilimsel araştırma yaptık.

Başa dönüş

Bilişsel becerilerinizi korumak için beyninizi canlandırın

"Kullan ya da kaybet" ifadesi vücudumuzdaki kasların yanı sıra beyinlerimizdeki sinirsel yollar ve bağlantılar için de geçerlidir. Bu her yaşta doğru olduğunu kanıtlıyor. Dünyanın dört bir yanındaki bilim adamları kanıtların şu anda ezici olduğunu kabul ediyorlar: zihinsel olarak uyarıcı hayatlar “beyin gücünü artırıyor”. Ancak, emeklilik genellikle daha az beyin stimülasyonu ile birlikte gider. Bellek bozukluklarından ve yaşla ilişkili beyin gerilemesinden kaçınmak için bilişsel işlevler bir bütün olarak uyarılmalıdır. Gerçekten de, yüksek bir yaşam kalitesini sürdürmek keskin bir beyin gerektirir.

Bazı çalışmalar bilişsel rezerv hipotezini desteklemektedir ve beynin uyum sağlamasında iyi fiziksel sağlığın önemini güçlendirmektedir. Zorlu, interaktif oyunları, beynin meydan okumasını ve çevikliğini korumak için etkili bir yöntem olduğunu öne süren birkaç sonuç vardır.

Böyle bir çalışma, Rahmetli Yaşlanmada anlatılan, Rahip Dr. David Snowdon'un ve meslektaşlarının 20 yıldan fazla bir süredir 700 rahibe izlediği çok ünlü Rahibe Çalışması'dır. Bu çalışmadan iki önemli bulgu ortaya çıktı:

  • 1. İnme ve kalp krizi ve Alzheimer ve demans gibi vasküler ataklar arasında bir bağlantı vardır;
  • 2. Uyarıcı entelektüel aktivite, birçok bilişsel gerileme türünden koruma sağlayabilir.

Bazı devam eden çalışmalar benzer sonuçlara varmıştır. Bir nörolog olan Dr. Joe Verghese liderliğindeki New England Journal of Medicine dergisinde yayınlanan bir çalışma, 20 yıldan fazla bir süredir yaklaşık 500 kişiyi izliyor, gerçekte hayatlarında neler yaptıklarını ve bu seçimler arasındaki ilişkinin ne olduğunu gözlemliyor. beyin sağlığı. Araştırma, interaktif oyun ve dans gibi zihinsel uyarıcı faaliyetlere katılanların haftada dört kez, bu faaliyetlere katılmayanlardan% 65-75 daha keskin kalma olasılığının bulunduğunu ortaya koydu.

Başa dönüş


Close
Giriş Yap

E-Postanızı Giriniz:

LoadingLütfen Bekleyiniz... Yükleniyor...
Kapat Log in
Şifremi Unuttum

Lütfen e-posta adresinizi giriniz
Giriş bilgilerinizi e-postanıza gönderilecektir.

LoadingVeri Kaydediliyor...
<< Geri
Kapat
Giriş

Şifrenizi kaybettiniz gibi görünüyor ne yapmak istersiniz

Kapat
Free Registration

Try HAPPYneuron program and benefit from your coupon: OFFER18.

Type the characters you see in the picture below.

Reload security image
Captcha image
By clicking "Get Started" below you agree to HAPPYneuron's terms of use.
Terms of Use
Kapatın
Haber Listesine Kayıt Olun

Haber Listemize kayıt olun

Son bilgileri ücretsiz almak için kayıt olun