Bellek


Hafıza tüm faaliyetlerimizde rol oynar. Her tür bilgiyi (kişisel anılar, ortak bilgi, otomatik süreçler ...) bir ya da daha fazla süre boyunca (bir kaç saniyeden bir ömre kadar) hatırlamamıza yardımcı olur. Kişiliğimizin yaratılması ve geliştirilmesinde esastır, kendi geçmişimizin (epizodik hafıza) ve ayrıca tarihin ve ortak bilginin (semantik bellek) doğrudan tanıklığıdır. Bellek bu nedenle bir kişinin hayatındaki en temel bilişsel işlevlerden biridir.


Sözel hafıza ve görsel hafıza

Sözel bellek, bir dizi kelimeyi ezberlemeyi ve birkaç dakika sonra bunları hatırlamayı sağlar. Bazıları için görsel bilgiyi ezberlemek daha kolaydır. Görsel hafıza bizim etrafımızdaki görsel unsurlar sürekli olarak ezberlenecek şekilde analiz edilmesi gerektiğinden, dikkat becerimize bağlıdır. Gördüğümüz bir resmin ayrıntılarını ve yeni tanıştığımız kişi tarafından giyilen kıyafetleri hatırlayarak, nesnelerin yerini kolayca bulmanıza yardımcı olur.


Farklı bellek türleri vardır:

Hafızayı bir bütün olarak düşünürüz, örneğin iyi veya kötü bir belleğimiz olduğunu söyleyerek. Dün öğle yemeğinde ne yediğimizi hatırlamak, Paris'in Fransa'nın başkenti olduğunu hatırlamaktan çok farklı. Ezberlenecek veya hatırlanacak bilgi türü beyni farklı yollarla birleştirir.


Bilginin ne kadar süreyle hatırlanması gerektiğine göre hafızanın geleneksel bölümlere ayrılması:
Genişletmek için tıklayın

Duyusal hafıza

Duyusal anılar en kısa tiptir. Yaşadığımız tüm yeni bilgileri birkaç yüz milisaniyede (görünür kalıcılığa) kaydediyorlar.

Kısa süreli hafıza (STM)

Kısa süreli bellek (STM) veya çalışma belleği, daha sonra bilgiyi alır ve biraz daha uzun süre (yaklaşık bir dakika) saklar. Sınırlı bir kapasiteye sahiptir ve 7 ürüne kadar saklayabilir. Bu tür bellek, sözlü olarak alınan telefon numarasını, çevirilene veya yazılana kadar ezberlemeyi sağlar. Bir sonraki cümlenin anlamını kavramak için okuduğumuz ve sadece okuduğumuz bir cümleyle anlık olarak bilgi elde edilmesine yardımcı olurken de gereklidir.

Uzun süreli hafıza

Uzun süreli bellek (LTM), bir bilgiyi daha uzun bir süre boyunca ezberlemek istediğimizde (veya geçmişten bilgi almaya çalıştığımızda) müdahale eder. Bu bellek türü, sınırsız kapasite ve bilgilerin korunma süresine sahiptir. Birkaç tür depolanmış bilgi vardır.


Uzun süreli belleğin alt sistemleri:

Bölümsel hafıza

Bir gün önce yaptığımız şeyleri hatırlatarak, bir dişçi randevusu veya bir arkadaşının doğum günü partisi, ezberleme bağlamının çok önemli olduğu kişisel ve otobiyografik hafızalardır.

Semantik hafıza

Aynı zamanda, dilbilgisi kurallarını, başkentlerin isimlerini veya nesnelerini bilmek, ezberleme bağlamının önemsiz olduğu genel bilgiyi temsil eder. Bu bilginin başlangıçta epizodik bilgi olmasına rağmen, ezberlendiği mekânsal ve zamansal bağlamı bir yana bıraktığı için anlamsal bir bilgiye dönüşmüştür. Bu bilgi türü, çiçek isimlerinin bir listesini yapmamıza veya belirli bir tanıma karşılık gelen kelimeyi vermemize olanak veren semantik belleğe aittir.

Işlemsel bellek

Kayıtlı bilgi için bilinçli ve gönüllü bir aramaya karşılık gelen "açık" bellek unsurlarının yanı sıra, bilgimizi elde etmek için bir "otomatik" mod da bulunmaktadır. Bu durumda, bunlar örneğin, aşağıdaki gibi bizim know-how'ımızı gruplandıran "örtülü" bellek mekanizmalarıdır: Piyano çalmayı, bisiklete binmeyi, araba sürmeyi bilmek ... Bunlar otomatik olarak yaptığımız şeylerdir, ancak bu bize hala ihtiyaç duyar Proses belleğimizde sakladığımız bilgiyi (piyanoda elinizin belli bir şekilde konumlandırılmasının bu ya da akorda yer aldığını bilerek ya da arabanızı belirli bir şekilde manevra ettirmenin sola dönüş yapmanıza yardımcı olacağının bilinmesi).


Hafıza şikayetleri

Hafızanın günlük yaşamdaki önemli rolü göz önüne alındığında, hafıza şikayetleri büyük bir engel ve sadece bu tür eksikliklerin bir stres sebebi olduğu düşüncesidir. Bazı nörodejeneratif hastalıklardan muzdarip olmaktan korkan 50 yaş üstü kişilerde bellek bozuklukları çok yaygındır. Ancak, bellek azalması yaşlanma sürecinin normal bir parçası olduğu için nadiren durumdur. Düşen hafıza performansları, mevcut koşullar ve olaylar, yorgunluk, stres, motivasyon veya duygular gibi faktörlerden de kaynaklanabilir.


Günlük yaşamda

Bellek, en çok çağırdığımız bilişsel işlevdir. Her çeşit bilgiyi saklamak için kullanıyoruz, örneğin bir telefon numarası, geçen hafta sonu ne yaptık, randevu, anahtarları bıraktığımız yer, bu şeyin adı ve yeni tanıştığımız kişi, tarihi bir tarih ... Okuma, akıl yürütme, zihinsel hesaplama, zihinsel imgeleme gibi çeşitli bilişsel aktivitelerde (lier versheet etkileşim entre fonksiyonları) önemli bir rol oynar. Bunun farkında olsak da olmasın, hafızamızı sürekli kullanırız ve ortak bir bilgi, kişisel anı veya motor süreçleri stoğu geliştiriyoruz ...


Ezberlemenin iyileştirilmesi
Daha iyi ezberlemek için aşağıdakiler yapılabilir:
  • 1. Dikkatinizi ezberlemeniz gereken öğeye odaklayın.

  • 2. Anlamak için gerekli bilgileri tanımlayın.

  • 3. Bilginin içeriğini ve içeriğini düşünün ve inceleyin.
    Duygusal olanın ilgisi: İlişkili olamayacağımız bir şeyi ezberleyemeyiz. Orada daha duygusal ipuçları var, daha iyi ezberler.

  • 4. Bilgileri kategoriler halinde düzenleyin.

  • 5. İlişkilendirmeler yapın. Rutin bir görevle uğraşıyorsanız, yani bitkilerinizi sulamayı veya tedaviyi yapmayı hatırlıyorsanız, bunu her zaman aynı saatte veya haftada yapmak ve bunu yemek ya da haftalık gibi özel bir olaya bağlamak için kullanışlıdır. Televizyon şovu.
    Ezberlenecek her kelimenin bir cümleye veya zihinsel bir resme bağlı olması durumunda ezber ve hatırlama daha da kolaylaşır.

  • 6. Öğrenmiş olduğunuz bilgileri düzenli olarak hatırlayın.


Close
Giriş Yap

E-Postanızı Giriniz:

LoadingLütfen Bekleyiniz... Yükleniyor...
Kapat Log in
Şifremi Unuttum

Lütfen e-posta adresinizi giriniz
Giriş bilgilerinizi e-postanıza gönderilecektir.

LoadingVeri Kaydediliyor...
Kapat
Giriş

Şifrenizi kaybettiniz gibi görünüyor ne yapmak istersiniz

Kapat
Free Registration

Try HAPPYneuron program and benefit from your coupon: OFFER18.

Type the characters you see in the picture below.

Reload security image
Captcha image
By clicking "Get Started" below you agree to HAPPYneuron's terms of use.
Terms of Use
Kapatın
Haber Listesine Kayıt Olun

Haber Listemize kayıt olun

Son bilgileri ücretsiz almak için kayıt olun